PL | UA

Książka o Metropolicie Andrzeju Szeptyckim

 
1 lutego 2011 roku nakładem Kolegium Europy Wschodniej i Fundacji Rodu Szeptyckich ukazała się książka "Kościół, naród, państwo. Działalność i dziedzictwo Metropolity Andrzeja Szeptyckiego (1865-1944)". Książka jest zapisem międzynarodowej konferencji, która odbyła się w Krakowie pod koniec 2009 roku.
Metropolita Andrzej Roman Szeptycki, z pochodzenia polski arystokrata, wnuk komediopisarza Aleksandra Fredry, z wyboru zakonnik w ukraińskim zakonie bazylianów, a z czasem zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, z pewnością nie był postrzegany jednoznacznie. Dla wielu Ukraińców z zachodniej części kraju jawił się jako prorok, Mojżesz, który miał przeprowadzić Kościół i naród przez trudny XX wiek. Dla ich polskich sąsiadów był niejednokrotnie odszczepieńcem i poplecznikiem nazistowskich Niemiec, zdrajcą własnego narodu i polskiego państwa.

Spory wokół Szeptyckiego wpisywały się w trudną historię dwustronnych stosunków – zwłaszcza w latach 1918–1921 i 1943–1947. Oba narody, żyjące na tych samych ziemiach, miały analogiczne aspiracje. Chciały własnego państwa, niepodległej Polski i samostijnoji Ukrainy, których nieodłączną częścią miały być Galicja Wschodnia i Wołyń. Dopiero rozpad imperium radzieckiego stworzył warunki do pojednania pomiędzy Polakami i Ukraińcami. W ostatnich latach, na fali rozczarowania dwustronną współpracą i dość agresywnej polityki historycznej prowadzonej przez polskie i ukraińskie władze, sytuacja uległa jednak pogorszeniu. W tych okolicznościach zaczęły również ożywać dawne uprzedzenia i stereotypy na temat metropolity Andrzeja. Bezpośrednia polemika z nimi wydawała się bezowocna; trudno rozmawia się z ludźmi, którzy nie uznają merytorycznej dyskusji, a swą siłę czerpią z negatywnych emocji. Stąd zrodził się pomysł zorganizowania konferencji na temat Szeptyckiego, która odbyła się w listopadzie 2009 roku w Krakowie.

Naszym celem było przedstawienie, jak wielowymiarową postacią był Szeptycki i jak wszechstronną prowadził działalność. Wynikało to z przekonania, że tylko w ten sposób można go w pełni poznać. To założenie znalazło odzwierciedlenie w tytule krakowskiej konferencji „Metropolita Andrzej Szeptycki – człowiek Kościoła, działacz społeczny, mąż stanu”. Te trzy aspekty jego działalności (Kościół, społeczeństwo i naród) uzupełniono o czwarty: dziedzictwo. Taki też podział przyjęto w niniejszej książce.
Autorzy tekstów: Andrzej Roman Szeptycki, Piotr Kuszka, Włodzimierz Mokry, Piotr Siwicki, Jurij Awwakumow, Shimon Redlich, Liliana Hentosz, Sebastian Dmytruch, Inna Pojizdnyk, Switłana Hurkina, Grzegorz Motyka, Timothy Snyder, Igor Hałagida, Rostysław Kramar, Marek Melnyk, Łukasz Jasina, Maria Szeptycka, Myrosław Marynowycz, Stefam Batruch, Piotr Tyma, Włodzimierz Juszczak, Kurt Lewin.

Redakcja książki: Andrzej Roman Szeptycki.


Format A5, stron 312, okładka miękka.


Zamówienia prosimy kierować na adres Kolegium Europy Wschodniej: office@kew.org.pl lub telefonicznie: 71 342 16 81.

Cena detaliczna: 29 zł
 

Powiązane wydarzenia

Kościół, naród, państwo.
Ukazała się książka z zapisem międzynarodowej konferencji poświęconej metropolicie Andrzejowi Szeptyckiemu.
31.01.2011